Kombinert elektronisk øremerke og GS-prøvemerke

Nå har vi åpnet opp for at produsenter kan bestille elektroniske GS-merker. Dette har vært etterspurt fra medlemmene våre i lengre tid, og det vil gjøre det enklere å rutinemessig GS-teste alle kvigekalvene så fort de er født.

Disse merkene er kombinerte øremerker og GS-prøvemerker, så man kan ta ut GS-prøve samtidig som man merker NRF-kvigekalver. De elektroniske GS-merkene bestilles hos MSD Animal Health (OS ID). Det ikke-elektroniske merket i høyre øret blir som før, mens du tar en vevsprøve av kalven samtidig som du setter inn det elektroniske øremerket i det venstre øret. Les hele artikkelen fra Buskap 6 i 2024 HER

Siste nytt

Et innblikk i embryokvigenes hverdag

Bilde …

Rundt 130 kvigekalver hentes hvert år av Geno for å rekrutteres som embryokviger. Fra kalven hentes hos produsenten går det nesten 1,5 år før en hører noe om kviga igjen, og får muligheten til å kjøpe den tilbake. Hva skjer egentlig med kvigekalven på denne tiden?

Halvor og kuene – en perfekt match

Bilde …

Halvor Gauteplass innrømmer han er ku-nerd og at avdrått er viktig. I 2024 oppnådde han 13 528 kg EKM i besetningen på 31 årskyr med grovfôr dyrket høyt til fjells.

Gode gener frå Snåsa

Bilde …

I 2024 henta Geno heile 10 kalvar til Øyer. Desse er oppdretta av 8 ulike produsentar på Snåsa.

Hvilke soppsjukdommer finner vi i engvekster i Norge?

Bilde …

Endrede nedbørsmengder kombinert med høyere sommertemperaturer påvirker forekomsten av soppsjukdommer.

Finn mål som motivere og trigger i fasen du er i

Bilde …

Endret strategi i økologisk grovfôrdyrkinga har gitt mer melk.